BLINK.PL - OGICOM

Bezpłatna infolinia: 0800 702 997

biuro@blink.pl

061 622-25-00

Pomoc on-line

061 622-25-25

SERWERY
PROMOCJE
POMOC
O NAS
regulamin | kontakt


ZARZĄDZANIE KONTEM

POCZTA ELEKTRONICZNA

SERWERY DEDYKOWANE

MOJE STRONY WWW

WIRTUALNY FTP

PROMOCJA I MARKETING

STATYSTYKI I RAPORTY

DOMENY INTERNETOWE

MOJE USTAWIENIA
Dokumentacja
Promocja i marketing

WSZYSTKO O WYSZUKIWARKACH
W tym poradniku zapoznasz się z podstawowymi zagadnieniami pozycjonowania stron internetowych w rankingach wyszukiwarek. Znajdziesz tutaj m. in. odpowiedzi takie na pytania:
 • Jak działają wyszukiwarki i dlaczego warto z nich korzystać?
 • Czym różnią się wyszukiwarka od katalogu stron WWW?
 • Które wyszukiwarki są popularne?
 • Od czego zależy miejsce Twojej strony w wynikach wyszukiwania?
 • Kto ma wpływ na to jak wysoko znajduje się Twoja strona?
 • Dlaczego Twoja strona najczęściej nie jest tak wysoko w wynikach wyszukiwania jak byś oczekiwał?
Zagadnienia omówione w poradniku:
CO TO JEST POZYCJONOWANIE STRON WWW?
Najprościej ujmując są to wszystkie działania mające na celu polepszenie pozycji Twojej strony WWW w rankingach różnych wyszukiwarek internetowych.
CO TO JEST POZYCJONOWANIE STRON WWW?
Badania wykazują, że 90% internautów aktywnie korzysta z wyszukiwarek. Są one wygodnym i popularnym sposobem wyszukiwania informacji w sieci Internet. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania to gwarancja wysokiej odwiedzalności Twojego serwisu. Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach uznawane jest najtańszy i najefektywniejszy sposób promocji serwisu WWW.
MECHANIZM DZIAŁANIA WYSZUKIWAREK
Schemat działania różnych wyszukiwarek jest podobny i opiera się na trzech podstawowych mechanizmach: robota indeksującego, bazy danych z indeksem, mechanizmu wyszukującego.

Robot indeksujący

Zadaniem robota jest zbieranie informacji z sieci Internet. Robot "czyta" poszczególne strony i zebrane informacje przysyła do bazy danych. Robot odwiedza zarówno nowe strony, jak i te które już wcześniej indeksował.

Baza danych z indeksem

W bazie danych przechowywane są informacje o stronach WWW odwiedzonych przez robota. Baza najpopularniejszej wyszukiwarek zawierają informacje o bardzo dużej ilości stron np. baza GOOGLE.pl to zbiór kilku miliardów zindeksowanych stron. Bazy te są cały czas rozbudowywane i aktualizowane.

Mechanizm wyszukujący

Zadaniem mechanizmu jest odnalezienie w bazie stron zawierających słowo-frazę wyszukiwaną przez internautę. O kolejności wyświetlania poszczególnych stron w wynikach wyszukiwania decyduję specjalny algorytm. Jest to serce całego systemu. Każda wyszukiwarka posiada własny, unikalny algorytm oceniający strony internetowe. Poznanie algorytmów oceniających jest kluczem do skutecznego pozycjonowania stron WWW.
WYSZUKIWARKI A KATALOGI STRON WWW
Zarówno wyszukiwarki, jak i katalogi służą do wyszukiwania informacji w sieci Internet. Zasada ich działania jest jednak inna. Są to dwa różne mechanizmy i pojęć tych nie można stosować zamiennie.
      Techniki stosowane do polepszenia miejsca w rankingu Twojej strony w wyszukiwarkach nie będą przekładały się na sukces w rankingach katalogów WWW.
RANKING WYSZUKIWAREK
W sieci internet znajdziesz wiele wyszukiwarek. Czy powinieneś być widoczny w każdej z nich? Niekoniecznie. Z badań wynika, że większość wejść na strony internetowe (około 90%) pochodzi z kilku (od 3 do 5-ciu) najpopularniejszych wyszukiwarek. Pozycjonowanie strony internetowej jest procesem czasochłonnym i kosztownym a sprostanie wymaganiom wszystkich wyszukiwarek jest praktycznie niemożliwe.

Ważne
Pozycjonując swoją stronę skoncentruj się na najpopularniejszych wyszukiwarkach z których korzysta najwięcej użytkowników.
Najpopularniejsze (liczące się) wyszukiwarki wg domen to:
 1. GOOGLE.pl (50-60%)
 2. ONET.pl (15-20%)
 3. WP.pl (15-20%)
Najpopularniejsze wyszukiwarki wg silników to:
 1. GOOGLE.pl (50-60%)
 2. Inktomi (15-20%)
 3. NetSprint (15-20%)

JEDNA WYSZUKIWARKA - WIELE PORTALI
Bardzo często jedna wyszukiwarka (silnik) wykorzystywana jest na różnych serwisach internetowych. Nie musisz dodawać swojej strony do wyszukiwarki na każdym z tych serwisów. Wielokrotne dodanie strony do indeksacji nie poprawi jej pozycji w rankingach, może natomiast spowodować "zabanowanie" Twojej witryny i usunięcie jej z rankingu wyszukiwarki. Skorzystaj z narzędzia Zgłoś stronę do wyszukiwarek aby poprawnie zgłosić Twój serwis w najważniejszych wyszukiwarkach.

KTO MA WPŁYW NA MIEJSCE MOJEJ STRONY W WYSZUKIWARKACH?
Największy wpływ na to jak wysoką pozycję zajmuje Twoja strona w rankingach mają:

Autor serwisu

Prawidłowa konstrukcja serwisu tworzona z myślą o wyszukiwarkach internetowych może otworzyć ci drogę do sukcesów i wysokich pozycji w rankingach internetowych.

Ważne
Wybierając firmę web designerską sprawdź czy posiada ona konieczną wiedze o tym, jak zbudować przyjazny dla wyszukiwarek serwis internetowy.
Nawet najciekawszy i najlepiej opracowany graficznie serwis nie będzie spełniał swojego zadania jeśli nie zostanie wykonany "pod wyszukiwarki". Musisz jednak pamiętać, że nawet bardzo dobrze wykonany serwis nie gwarantuje Ci na zawsze miejsca wśród najlepiej wyszukiwanych stron.

Ważne
Pozycjonowanie stron jest procesem ciągłym i wymaga stałego zaangażowania.
Webmaster lub firma opiekująca się serwisem

Osoba opiekująca się Twoim serwisem ma największy wpływ na to jak Twoja strona radzi sobie w wyszukiwarkach. Webmaster najlepiej zna Twój serwis i ma możliwość dokonywania na bieżąco odpowiednich modyfikacji. Nawiązując współpracę z nowym partnerem upewnij się, że posiada on niezbędną wiedzę na temat pozycjonowania stron internetowych.

Firma zajmująca się pozycjonowaniem stron

Współpraca z firmą wyspecjalizowaną w pozycjonowaniu stron jest najwygodniejszym i najefektywniejszy sposobem poprawienia rankingu w wyszukiwarkach internetowych. Firmy te śledzą trendy pojawiające się na rynku wyszukiwarek i znają zaawansowane techniki pozycjonowania. Niestety jest to także najdroższa forma. Decydując się na skorzystanie z usługi pozycjonowania stron pamiętaj aby Twój partner jasno sprecyzował:
 • w jakich wyszukiwarkach będziesz widoczny
 • ,
 • na której pozycji (np. w pierwszej 20-stce),
 • jak długo.

Redaktor serwisu

Zadaniem wyszukiwarki jest odnalezienie dokumentu zawierającego najwięcej informacji na zadany przez internautę temat. Jeżeli Twoja strona będzie zawierać mało informacji i nie będą one odpowiednio zredagowane, tzn. nie będą zawierały odpowiedniej ilości słów kluczowych, wyszukiwarka nisko oceni Twoją stronę.

OD CZEGO ZALEŻY POZYCJA W RANKINGACH?
Zadaniem dobrej wyszukiwarki jest odnalezienie stron które najlepiej pasują do zapytania. Każda wyszukiwarka posiada własny unikalny mechanizm (algorytm) oceniający i weryfikujący strony WWW (dlatego w różnych wyszukiwarkach uzyskasz różne wyniki na to samo zapytanie). Poniżej zamieszczamy najważniejsze, najczęściej brane pod uwagę elementy:

Ważne
Elementy związane z występowaniem KEYWORDS:
 • konstrukcja i umieszczenie tytułu strony,
 • konstrukcja znaczników Meta description i Meta keywords,
 • nasycenie słowami kluczowymi tekstów umieszczonych na stronie,
 • wykorzystanie znaczników ALT i komentarzy w ciele strony,
 • wykorzystanie słów kluczowych w URL-ach,
Dodatkowo na miejsce twojego serwisu w rankingach wyszukiwarek mają:
 • popularność Twojego adresu (ang: link popularity) mierzona ilością odnośników do Twojej strony umieszczonych na innych serwisach internetowych,
 • wykorzystywane technologie,
 • konstrukcja i sposób nawigacji w serwisie.
DLACZEGO MNIE NIE WIDAĆ?
Najczęstsze przyczyny dla których Twoja strona nie jest widoczna w wynikach wyszukiwania:
 • strona nie jest zindeksowana przez roboty wyszukiwarek,
 • serwis nie jest nasycony słowami kluczowymi,
 • strona jest uboga w treści lub nieodpowiednio zredagowana,
 • strona nie jest nie jest czytelna dla wyszukiwarek, wykorzystane technologie uniemożliwiają lub utrudniają robotom zindeksowanie witryny (np. cała strona jest wykonana w technologii FLASH lub dynamicznie generowana z bazy danych),
 • zastosowano złą strategie pozycjonowania witryny w wynikach wyszukiwarek.

PRAKTYCZNE PORADY JAK POPRAWIĆ MIEJSCE STRONY W RANKINGACH WYSZUKIWAREK
Dokument dostępny w dokumentacji po zalogowaniu się do Panelu Administracyjnego.

Powrót

Wszystkie prawa zastrzeżone.